Erkeklerdeki düşük testosteron düzeyinin sebebi süreğen hastalıklar neden bulunduğu değin bulunduğu uygulanan bir araştırma sonucunda yer aldı. Yapılan inceleme da erkeklere ilişkin bilgiler incelenmiştir. İnceleme neticesi ile erkeklerin yaşları geliştikçe süreğen hastaların daha çok gördüğünüz ve süreğen hastaların erkeklerdeki testosteron hormonu düşüklüğü süreğen hastaların bir faktör meydana getirdiği meydana çıkmıştır. Kronik hastaların yanında obez ya da fiziksel değişimler genç yaşlardaki erkeklerde dahi testosteron hormonların düşüşler gördüğünü meydana çıkmıştır. Bu mevzu üzerindeki incelemeleri Peterson ve yakın arkadaşları doğrulusunda yapılmıştır. Araştırmacılar yaş ve süreğen hastalık arasındaki testosteron hormonun düzeyine tesirlerini araştırdılar.

Daha eskiden yapılmış olan incelemelerde hormonun değişikliğe uğrayan düzeylerinin hayat boyu hastalık riskine ne kadar tesir ettiği henüz evvel değişik yaşlardaki erkeklerin incelenmesi ve her yaşta değişik hormon düzeyi bulunduğu içerisinde süreğen hastaların testosteron düzeyine ne kadar tesir ettiği görülmemişti. Bu incelemeye katılan tüm erkekler aynısı yaşta olmaması ile tesiri tam anlamıyla meydana çıkmıştır.

Ulusal sağlık doğrulusunda uygulanan testlerin neticesi ile elde ettikleri bilgilere göre incelemede tespit edilen kişilerin aynısı yaştaki erkekler de hipogonadizm’in (Hipogonadizm erkeklerde testis fonksiyonlarındaki yetersizlikle meydana çıkan bir sıhhat meselesidir.) yaygınlığı araştırdı.

Araştırma 20 yaşında olan 2.161 erkek üstünde yapılarak kişiler etnik orijin, parasal gelir gibi bulgular toplanarak hastaların süreğen hastalık tanısı, total testosteron içersinde elde ettikleri kan örnekleri, kavrama kuvveti ve kardiyometabolik gibi hastalık riziko etkenleri laboratuar netice ile tam verilere ulaşılmıştır.